Our product range includes a wide range of stainless steel insert nut, stainless steel hex nut, ss hex nut, ss304 stainless steel square nut, 304 stainless steel dome nut and stainless steel anti theft nuts.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M4 |
| Insert Length | 8 mm |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Body Shape | Hexagonal |
| Surface Finish | Plain |
| Head Style | Flat Head |
| Size | 4 Inch (D) |
| Surface Finishing | Polished |
| Head Shape | Round |
| Hardness | 50 HRC |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Size | M4 |
| Nominal Nut Diameter | 10 mm |
| Grade | A2-70 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Self Color |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Thread Direction | Right Hand |
| Material Grade | A Grade |
| Usage/Application | Construction |
| Weight | 5 Gram |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Size | M4 |
| Nominal Nut Diameter | more than 100 mm |
| Grade | A2-70 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Self Color |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Nut Type | Square Nut |
| Material | Mild Steel |
| Nut Shape | Square |
| Grade | SS304 |
| Finish | Plain |
| Standards | DIN |
| Size | 1*1 Inch (L*W) |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Used For Fastening Machine And Structural Components. |
| Product Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M4 |
| Standard | DIN |
| Nut Type | Hex Nut |
| Thread Type | Metric |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Dome |
| Grade | 304 |
| Finishing Type | Polished |
| Color | Silver |
| Diameter | 3 mm |
| Thickness | 4mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Nut Type | Wheel Lock Nut |
| Thread Size | M8 |
| Material | Stainless Steel |
| Security Type | Keyed Pattern |
| Coating | Chrome Plated |
| Size | 4mm (Diameter) |
| Material Grade | SS304 |
| Usage | Anti-Theft Locking Wheel Nuts And Bolts |
| Finishing Type | Polished |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M12 |
| Nut Type | Castle Nut |
| Material | Stainless Steel |
| Slot Type | Standard Slotted |
| Finish | Plain |
| Shape | Hexagonal |
| Grade | SS304 |
| Diameter | 1/2 Inch |
| Finishing Type | Polished |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M6 |
| Diameter | 4 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Flange Type | Serrated |
| Thickness | 3mm |
| Thread Type | Metric |
| Material | Stainless Steel |
| Nut Type | Hex Flange Nut |
| Shape | Hexagonal |
| Grade | 304 |
| Packaging Type | Loose |
| Finishing Type | Polished |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M6 |
| Material Grade | 304 |
| Shape | Hexagonal (Head) |
| Diameter | 10 Diameter |
| Thickness | 4-6 mm |
| Standard | DIN 982 |
| Size | 1/5 Inch |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Threaded |
| Color | Silver |
| Weight | 4 Gram |
Minimum order quantity: 500 Piece
MAHESH SONI (Owner)
Soni Fastner
GF, 1575/3, B/H Ramji Mandir, Opp Sharma Estate, Bardolpura
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India