Wholesaler of a wide range of products which include stainless steel hex bolt, csk allen bolt, stainless steel allen bolts, stainless steel flange bolt, ms bolt nut and stainless steel wing bolts.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Diameter (mm) | M8 |
| Material Grade | SS304 |
| Length (mm) | 25 |
| Size | 4 Inch (Length ) |
| Shape | Hexagonal |
| Thread Type | Full Thread |
| Property Class | A4-80 |
| Usage/Application | Construction |
| Nominal Size/Diameter | M10 (10 mm) |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Bolt Diameter | M48 (48 mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 8.8 |
| Head Type | CSK |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | M4 |
| Length | 10 mm |
| Nominal Length | 300 mm |
| Bolt Size | M30 |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Diameter | more than 100 mm |
| Grade | A2-70 |
| Shape | Hexagonal |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Full Thread |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 mm |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M6 |
| Size | 4 Inch (Length) |
| Length | 15 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 4.6 |
| Flange Type | Serrated Flange |
| Grade | SS304 |
| Head Type | Hexagonal |
| Thread Type | Full Thread |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Diameter | More than 100 mm |
| Nut Type | Hex Nut |
| Grade | 4.6 |
| Size | 10x50 |
| Usage/Application | Industrial |
| Bolt Type | Hexagonal |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Material | Mild Steel |
| Quantity Per Pack | 100 |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel 304 |
| Diameter | 20 mm |
| Thread Diameter | M8 |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 2 Inch (L) |
| Length | 25 mm |
| Shape | Wing |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | SS302 |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Hardness | 50 HRC |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Length | 50 mm |
| Application | Automotive |
| Brand | Unbrako |
| Diameter | more than 100 mm |
| Standard | IS 1364 |
| Grade | 8.8 |
| Surface Finish | Black Oxide |
| Material | Low Carbon Steel |
| Thread Type | Full Thread |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M8 |
| Length | 30 mm |
| Suitable For | Door Fitting |
| Type | T Bolt |
| Finish Type | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Gloss |
| Rod Thickness | 10 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Grade Standard | SS304 |
| Size | 4 Inch (L) |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Size | 1/2 Inch |
| Material Grade | A Grade |
| Length | 100 mm (4 inch) |
| Shape | Round ( Head ) |
| Load Capacity | 400 kg (0.4 T) |
| Type | Lifting Eye Bolt |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | DIN 580 |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 96 / Kg Get Latest Price
| Diameter | M6 |
| Bolt Diameter | M27 (27 mm) |
| Finish | Black Oxide |
| Thread Type | Full Thread |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 25 mm |
| Nominal Length | 300 mm |
MAHESH SONI (Owner)
Soni Fastner
GF, 1575/3, B/H Ramji Mandir, Opp Sharma Estate, Bardolpura
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India