Our product range includes a wide range of stainless steel nut, stainless steel dome nut, iron hex nut, ss dome nut, mild steel hex nuts and hex nut.
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Nut Type | Drilling |
| Diameter | more than 100 mm |
| Thread Size | M4 |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | SS/MS/Carbon Steel |
| Thread Type | Metric |
| Standard | DIN |
| Shape | Hexagonal |
| Grade | 304 |
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M4 |
| Material Grade | SS 304 |
| Standard | DIN 1587 |
| Thread Type | Metric |
| Nut Type | Closed End |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Delivery | Ready to deliver |
| Payment | Online & Offline |
| Packaging | Box |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Inner Diameter | 10 mm |
| Thread Size | M8 |
| Material | SS/MS/Carbon Steel |
| Nut Type | Hex |
| Finish | Plain |
| Casting Type | Sand Cast |
| Usage Industry | Construction |
| Shape | Hexagonal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M5 |
| Nominal Nut Diameter | M100 (100 mm) |
| Diameter | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Standard | DIN 1587 |
| Thread Type | Metric |
| Nut Type | Closed End |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 500piece |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | M6 |
| Nominal Nut Diameter | more than 100 mm |
| Grade | 4.6 |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Size (Nominal Diameter) | M6 |
| Nominal Nut Diameter | M100 (100 mm) |
| Material | SS/MS/Carbon Steel |
| Nut Type | Hexagonal |
| Grade | 8.8 |
| Finish / Coating | Zinc Plated |
| Shape | Hexagonal |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 31 / Piece Get Latest Price
| Diameter | more than 60 mm |
| Bolt Diameter | M10 (10 mm) |
| Material Grade | 4.6 |
| Size | 10x100 |
| Coating | Zinc Plated |
| Packaging Type | Packet |
| Flange Type | Plain Flange |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
MAHESH SONI (Owner)
Soni Fastner
GF, 1575/3, B/H Ramji Mandir, Opp Sharma Estate, Bardolpura
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India