We are a leading Wholesaler of ss dome bolt, stainless steel bolts, stainless steel fasteners, ss anchor fasteners, hex flange bolt and ss allen bolts from Ahmedabad, India.
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Diameter | 100 mm |
| Bolt Diameter | M80 (80 mm) |
| Diameter (mm) | M8 |
| Length (mm) | 25 |
| Shape | Hexagonal |
| Thread Type | Full Thread |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Bolt Diameter | M100 (100 mm) |
| Diameter (mm) | M8 |
| Length (mm) | 25 |
| Thread Type | Full Thread |
| Material | Stainless Steel |
| Property Class | A2-70 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hexagonal |
| Diameter | more than 100 mm |
| Thread Style | Fully Threaded |
₹ 81 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | More than 30 mm |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Size | 10x100 |
| Head Style | Round Head |
| Packaging Type | Box |
| Type Of Bolts | Headed |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Wedge Anchor |
| Size (mm) | M10 x 100 mm |
| Size | more than 8 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Length | 8.0 inch |
| Grade | 8.8 |
| Head Type | Hex Head |
| Standard | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size (Dia x L) | M6 x 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Bolt Diameter | M48 (48 mm) |
| Property Class | 8.8 |
| Flange Type | Serrated |
| Threading | Full Thread |
| Finish | Black Oxide |
| Country of Origin | Made in India |
| Nominal Length | 300 mm |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Diameter | more than 100 mm |
| Grade | A2-70 |
| Shape | Hexagonal |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Full Thread |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Self Color |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 mm |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Pin type |
| Size (mm) | M12 x 100 mm |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Finish | Yellow Zinc Plated |
| Length | 100 mm |
| Grade | 4.6 |
| Head Type | Pin type |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M8 |
| Size | 18 inch |
| Length | 30 mm |
| Suitable For | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Finish Type | Steel |
| Grade | 8.8 |
| Rod Thickness | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Unit Get Latest Price
| Anchor Diameter | 6 mm |
| Anchor Length | 50 mm |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Material Grade | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Length | 8.0 inch |
| Thread Length | Full Thread |
| Standard | ISO |
| Quantity Per Pack | 100 |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M4 |
| Diameter | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Standard | DIN 1587 |
| Thread Type | Metric |
| Material | Steel |
| Nut Type | Closed End |
| Shape | Hexagonal |
| Surface Finish | Bright |
| Inner Diameter | More than 50 mm |
| Grade | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Fastener Type | Hex Bolt |
| Length | 10 mm |
| Grade | Titanium |
| Size | M4 |
| Standard | ASTM F136 |
| Finish | Pickled |
Minimum order quantity: 10 Kg
10 mm Titanium Fasteners
10 mm Titanium Fasteners are high-performance fastening components known for their exceptional strength-to-weight ratio and outstanding corrosion resistance. Made from premium-quality titanium, these fasteners provide excellent durability and reliability even in harsh environments.
They are widely used in aerospace, marine, automotive, chemical, and industrial applications where lightweight strength and long-lasting performance are essential. 10 mm Titanium Fasteners ensure secure assembly with minimal maintenance and extended service life.
MAHESH SONI (Owner)
Soni Fastner
GF, 1575/3, B/H Ramji Mandir, Opp Sharma Estate, Bardolpura
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India